Foruma üye olmayı unutmayın :)
Jet Yakıtı ile Benzin Arasındaki Fark

329 defa görüntülendi.
Jet Yakıtı ile Benzin Arasındaki Fark
#1
Benzin içerdiği hirokarbon tiplerinden bazılarında ayrışıyor. Benzinin yapısında bulunan atomlar, 7’den 11’ine dek karbon atomu içeriyor. Jet yakıtı ise 12-15 aralığında hidrokarbonlar içeriyor. Aslında bu, jet yakıtının “kerosen” denilen yapılardan oluşması anlamına geliyor.

Aslında araçlar ve jetler aynı yakıtı kullanabilmesi için teorik olarak bir engel yok. Ancak uçaklar ve arabalar farklı ortamlarda uçuyorlar. Kerosen, donma noktası daha düşük bir madde. Uçuş sırasında uçağın sıcaklığı -30 santigrat dereceye düşebiliyor. Bu da benzinin depodayken donması anlamına geliyor. Ancak kerosen donmuyor. Ayrıca kerosenin alev alma eşiği daha düşük. Yani benzin gibi birden parlayarak yanmıyor. Bu sayede daha güvenli bir yolculuk imkanı sunuyor.

ucak-korkusu.jpg

Sonuç olarak benzin ve jet yakıtı arasındaki esas fark, moleküllerindeki hidrokarbon dizilişinden kaynaklıdır. Her ikisi de saf petrolden imal edilmiş ve yanmalı motorları çalıştırabilmektedirler. Aşağıdaki videoyu izlediğiniz taktirde ikisinin arasındaki farkı daha ayrıntılı şekilde öğrenebilirsiniz.
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Hızlı Menü:

Forum Yazılımı: MyBB, Hazırlayan: MyBBGroup.
Türkçe Çeviri: MCTR Takımı. Tema Coder: Mehmeteq. Tema Adı: Konukcu V2.